Maitsete väärtustamine
OIVALISED MAITSED SAAVUTATAKSE DETAILIDEGA
Just pisiasjad on need, mis eristavad tavalist einet meeldejäävast. Seda arvestades on olulised kõik aspektid – alates toidu päritolust kuni serveerimiseni. Meie seadmed ja teie oskused lubavad ka kõige vintskemast lihatükist mureda ja pehme hautise võluda, suussulavast šokolaadikoogist rääkimata.
1. samm: Päritolu
Mõistes ja väärtustades seda, kust teie toit tuleb, võite avastada, kuidas maitseid kõige paremini, tervislikumalt ja jätkusuutlikumalt talletada. Meie vaatame köögist kaugemale, alustades juba toidu päritolust. See tähendab pinnast, kus teie puuviljad ja juurviljad kasvavad. See hõlmab loomade eluviisi – seda, kust pärinevad liha- ja piimasaadused.
Kvaliteet enne kvantiteeti
Maitse loomine saab alguse juba enne toiduvalmistamist. Toidu jaoks koostisaineid valides seadke kvaliteet kvantiteedist kõrgemale – vaid nii saavutate maitsvama ja tervislikuma toidu. Näiteks on avamaatomatite C-vitamiini sisaldus kasvuhoonetomatite omast kaks korda kõrgem. Suurem on ka selliste tomatite maitset ja lõhna andvate antioksüdantide sisaldus. Seega tuleks parima toidu saamiseks valida vaid kvaliteetseid koostisaineid.
Avastage tõeline maitse
Isegi mõned aastakümned tagasi maitses meie toit täiesti teistmoodi. Seda eeskätt tänu kunstlike maitseainete kasutamisele. Source'is, meie esimeses Tasteology episoodis, vaadeldakse seda nähtust lähemalt. Vestlesime Mark Schatzkeriga, kes on selle teemaga hästi kursis. Tema nägemus aitab ka teil tõelist toidumaitset paremini hinnata – see on tähtis teadmine toiduainete valimisel.
Kasutage häid toiduaineid ning inspireerivaid ideid ja oivalisi retsepte.
Sööge kohalikku toitu. Sööge hooajatoitu.
Kvaliteetne toit tähendab eelkõige loomulikku hooajalisust ja on kohalik. Kui "värske" tomat supermarketis lettidele jõuab, on ta kuni 9 päeva vana. Pärast korjamist jätkavad puu- ja juurviljad küpsemist. Seega kohaliku tooraine eelistamine tähendab, et see on kuni 55% toitaineterikkam.
Liha-meisterkokk Ludwig Maurer on ühtaegu ka Wagyu veiste kasvataja
MILLEST ON TEHTUD MEIE TOIT
Öeldakse, et sa oled see, mida sa sööd. Kuid sama kehtib ka toidu enda kohta. Näiteks on viljakatel muldadel kasvanud marjad toitainerikkamad kui kurnatud pinnases kasvanud. Liha- ja piimasaaduste maitset mõjutab loomade eluviis. On suur erinevus rohumaadel kasvanud või teraviljal söödetud loomade liha vahel. Vahet võib märgata nii liha struktuuris kui vitamiinide, mineraalide ja hapete tasemes.
2. SAMM: JAHUTAMINE
Õige jahutamine parandab toidu maitset juba enne seda, kui te küpsetamisega algust teete. Puuvili maitseb otsekui äsjakorjatud, liha püsib õrn ja lõunasöögist üle jäänud palad oleks nagu äsja valmistatud. Toidu säilitamisvõtete tundmine tagab kõigi koostisainete püsimise võimalikult kvaliteetsetena. Seega võite te maitseid väärtustada nii enne kui ka pärast toidu valmistamist.
Hoidke toitu kauem värskena
Värsked puu- ja juurviljad koosnevad peamiselt veest; nende rakuseinad hoiavad kinni niiskust ja maitseid. Kui temperatuur pole piisavalt madal, võivad rakuseinad laguneda ning toidu maitse ja tekstuur kahjustuda. Mõned toiduained püsivad madalatel temperatuuridel värskemana kui teised. Näiteks lehtköögivili ja juurikad püsivad värskena 0°C juures, teisi vilju tuleks säilitada vahemikus 2°C kuni 5°C.
Maitsete eetika
Vaadake, kuidas vähendada raiskamist ja leida uusi lahendusi järelejäänud toidu kasutamiseks. Tasteology teine episood, Jahutus, uurib seda unustatud säilitusviisi. Sest parem jahutamine tähendab maitsvamat toitu. Meie eksperdid aitavad teil leida parimaid viise, kuidas värskust kauem säilitada.
PAREM SÄILITAMINE, VÄHEM RAISKAMIST
Toidu õige säilitamine vähendab ka mittevajalikke kadusid. 61% toidujäätmetest oleks välditav vaid tänu toidu õigele säilitamisele. Lihtne viis toidu raiskamise vähendamiseks on võimalikult optimaalne säilitamine. Külmikuriiulite temperatuurid võivad erineda. Kui hoiate toiduaineid sellistel riiulikõrgustel, mis on nende jaoks kõige sobivamad, võite olulisel määral äravisatava toidu hulka vähendada.
Kaitske maitseid ja säilitage toit kauem värskena
Säilitage naturaalsed lõhnad
Meie ProFresh Plus külmik-sügavkülmutite sari pakub väga paindlikke säilitusvõimalusi, et tagada toidu pikaajaline värskus. ProFresh ei kaitse üksnes toidu maitset, vaid säilitab ka selle loomulikud lõhnad. Seega lõhnab ja maitseb teie toit alati hästi.
Vale säilitamine võib toidust kaotada palju maitseid
Ludwig Maurer
Wagyu veiste kasvataja ja kokk
Säilitage värskus
Paljud toiduained säilivad kõige paremini just külmutatult – kuid ainult siis, kui seda tehakse õigesti. Aeglane külmutamine tekitab suuri jääkristalle, mis võivad toidu loomulikku tekstuuri ja maitset rikkuda. Meie TwinTech® tehnoloogia kasutab kiiret külmutamist, tekitades kuiva ja külma õhu tugeva ringlemise, mis aitab sellist riknemist ära hoida. Nii säilivad toiduained kauem ja maitsevad paremini.
Vähem kuumust, rohkem maitset
Miski pole maitsva smuuti valmistamisel temperatuurist olulisem. Blenderi lõiketerade pöörlemine võib piisavalt palju soojust tekitada, et värsked koostisained rikkuda. Sel põhjusel kasutavad The Gourmet Pro Collectioni blenderid tavalise pöörlemisrežiimi asemel pulssrežiimi, kui nad smuutisid segavad.
Kas teadsite?
Üle 75% peredest ei tea, millist temperatuuri oma külmutuskapi jaoks valida. Seetõttu kaotab säilitatav toit oma maitse ja tekstuuri juba enne seda, kui toiduvalmistamisega algustki tehakse.
Enamik külmutuskappe kasutab külmiku- ja sügavkülmikuosas sama ringlevat õhku, mille tagajärjeks on kehvad temperatuuri- ja niiskustingimused mõlemas sektsioonis.
3. samm: Kuumus
Kuidas kuumuse abil maitseid luua ja kuidas toidu tekstuuriga arvestamine võimaldab erinevaid koostisaineid avastada. Maitse tekib toiduvalmistamisel siis, kui suured molekulid väiksemateks lõhustatakse ja selle käigus neis peituvad maitsed vabastatakse. Vaadake, kuidas eri küpsetusmeetodid, alates induktsioonist kuni auru ja sous vide'ini, oivalisi maitseid vabastavad ja seeläbi kõiki toite väärtustavad.
MIS ON KUUMUS
Kui soovite maitseid tõeliselt väärtustada, tuleks teil mõista kuumuse olemust molekulaarsel tasandil. Kõige täiuslikuma ja parema maitsega steigi saladuseks on aminohapete ja suhkrute reaktsioon temperatuuril 130°C. Kuid piisab vaid kõrgemast kuumusest ja molekulid hakkavad "põgenema", viies kaasa maitse ja tekstuuri. Õnnestunud juurviljade jaoks läheb tarvis sellist kuumust, et maitset sisaldavate rakkude seinad puruneksid, kuid maitse ise õhku ei haihtuks.
Kuumuse meistriklass
Kuumuse õige kasutamine on õnnestunud toidu saavutamiseks oluline, kuid mida see tähendab? Meie Tasteology ekspert Catalina Vélez uurib auru kasutamise ja madalal temperatuuril küpsetamise ajalugu. Ning seda, kuidas selline meetod aitab teil oma kodus paremaid maitseid ja toitainerikkamat tulemust saavutada.
Maitse säilitamine induktsiooniga
Induktsioonpliit tagab õige maitse kuumuse täpse juhtimise ja levitamise abil. Kui steik küpseb, tõmbuvad selles leiduvad valgukiud kokku, eraldades niiskust, toitaineid ja maitset. Kõrgelt kuumuselt madalamatele üleminekul kiud lõdvenevad, säilitades maitsvad lihamahlad. Parima tulemuse saamiseks pöörake liha iga 15 sekundi, mitte aga paari minuti järel. Steigi sisemine kuumus küpsetab seda rohkem kui ümbritsev kuumus.
Ideaalne valik roogade valmistamisel, kus loeb iga sekund või kraad.
Täielik toiduvalmistamisvabadus
Ergutage oma loovust ja kasutage MaxiSense® Combi-pliidi paindlikkust ja täpsust. See kasutab induktsioontehnoloogiat, pakkudes kiiremat kuumust kui gaasi- või elektripliit. Kuumuse täpne juhtimine võimaldab teil välkkiirelt praadimiselt hautamisele lülituda.
Parim kuumus on aur
Auruküpsetuse populaarsuse põhjuseks on asjaolu, et õrn aur kaitseb toidu molekule. Toit ei kuumene üle ja maitsed jäetakse alles. Täiendav niiskus takistab niiskuse aurustumist, aitab tekitada krõbedat pinda ning väldib sisemuse üle- või alaküpsemist. Just selsamal põhjusel kerkivad küpsetised kiiremini ja ühtlasemalt. Taigna pinnal toimuv karamelliseerumine aitab moodustada oivalist krõbedat koorikut.
Aurutamine säilitab toidu parimad ja puhtaimad omadused...
Catalina Vélez
Telekokk
Õrnatoimeline sous vide
Parim tehnoloogia kuumuse jaotamiseks on tõenäoliselt sous vide. See tehnoloogia kasutab vaakumkinnitusega plastikust kotte ning veevanni, et hoida alles iga koostisaine niiskus, aroomid, toitained ja maitsed. Kraadi täpsusega temperatuuri juhtimine tagab vajaliku kontrolli toidu üle ning selle täiusliku valmimise.
Lihtne sous vide
Sous vide kasutab vaakumkinnitatud kotte, et sulgeda sinna toidu maitsed ja säilitada niiskus. Temperatuuri hoitakse poolekraadise täpsusega kindlaksmääratud vahemikus. ProCombi® Plus teeb sous vide'i lihtsaks. Nii tagate iga kord õnnestunud tulemuse.
Kas teadsite?
Veemolekulid juhivad soojust kiiremini kui õhk, seega levitab 100°C aur kuumust koguni samal tasemel kui 600°C õhk.
Juurviljade keetmisel läheb kaotsi ligi 70% C-vitamiinist, kuid aurutamine vähendab C-vitamiini vaid 40%.
4. SAMM: KOGEMUS
Maitset võivad mõjutada kõik meie meeled. Kui mõistate, et sellised omadused nagu toidu väljanägemine või tekstuur võivad maitset oluliselt võimendada, on kulinaarsete naudingute uuele tasemele viimine teie päralt.
Maitske silmadega
Kui toidu värv on ideaalne, maitseb see paremini. Just seetõttu armastame me kaunilt roosakat steiki või kuldse koorikuga saia. Auru õrn toime kaitseb toitu ja seetõttu aitab neil kaunitel värvidel püsida. Ka see, kuidas toitu serveeritakse, võib maitset mõjutada. Maitse tõhustamiseks serveerige magusaid toite ümmargusel valgel taldrikul ning soolaseid toite sirgete servadega mustal taldrikul. Ja ärge unustage, et toit peaks paiknema taldriku keskel.
Eksperimentaalpsühholoogia uuringute kohaselt peavad inimesed erksamat värvi puu- ja juurvilju värskemaks ja maitsvamaks
Pidu meeltele
Toit hõlmab mitut meelt. Et aidata teil tõeliselt mõjuvaid roogi valmistada, tuleb appi Tasteology ekspert Charles Spence, kes uurib, kuidas nägemismeel isu mõjutab. Kuidas mõjutavad värv ja kuju toidu maitset. Ja miks paneb Instagram meil suu vett jooksma.
Maitske kõrvadega
Teie köögis kõlavad taustahelid ja muusika võivad samuti toidu maitset mõjutada. Kõrgemad helid võimendavad magusaid ja hapukaid maitseid, kuid madalamad helid tugevdavad mõru ja umami-maitset. Kui ruumis mängib muusika, mis on vestlusega sama tugevusega, teeb see söömise nauditavamaks. Seega vaikse õhutõmbe taustal võite proovida, milline on heli tõeline mõju teie maitsemeeltele.
Peaaegu hääletu õhupuhasti võib teie köögile anda ideaalse helitausta, mis täiustab iga õhtueinet.
Maitske sõrmeotstega
See, kuidas me toitu hamba all tunneme, mõjutab maitset üsna tugevalt – olgu tegemist õrna steigi või mõnusalt mahlaka šokolaadikoogiga. Auru õrnatoimeline kuumus või sous vide-küpsetamine on sellise tekstuuri saavutamiseks parimad valikud. Isegi kasutatavad söögiriistad mängivad rolli. Raskemad noad-kahvlid mõjuvad kvaliteetsemalt. Ning kindlasti mõjutab teie joogi nauditavust ka klaasi kuju ja raskus.
Mida tugevam värv, seda intensiivsem maitse.
Prof. Charles Spence
Oxfordi ülikool
Külluslikud tekstuurid
Sametised smuutid. Maitsev kausitäis teralist hummust. Äsjaküpsetatud tassikoogid, mis on õhulised ja pehmed. Tekstuur annab toitudele sügavust ja isikupära. Gourmet Pro kollektsiooni blenderid võimaldavad teil mängida nii maitse kui tekstuuriga. Jätke kõvemad toiduained veidi teraliseks või blenderdage koos vedelikuga, et saavutada sametine tulemus.
Kas teadsite?
On leitud, et valge vein maitseb kõige paremini sinises või punases keskkonnas.
Klaasi kujust võib sõltuda, kuidas me toidu ja joogi kvaliteeti hindame.
Maitsete väärtustamine saab alguse kirest, pühendumisest ja mõistmisest, kui olulised on toiduvalmistamise kõik etapid. Kuidas valida parimaid koostisained, kuidas neid kõige paremini säilitada, millist kuumust kasutada ja kuidas rooga parimal moel serveerida.
Nüüd, kus te oskate pisiasjadele tähelepanu pöörata, on käes aeg tulemust nautida.